Krueger5_AUL ELLIS_AFP_Getty Images AUL ELLIS/AFP/Getty Images

Trumpův protekcionistický paskvil

WASHINGTON – Ve snaze vyhnout se pětadvacetiprocentnímu clu Trumpovy administrativy na dovezenou ocel se několik zemí dohodlo na přijetí vývozních kvót u 59 druhů ocelářských výrobků. Současně Trumpova administrativa deklarovala, že američtí výrobci, kteří využívají ocel jako vstupní surovinu, mohou požádat ministerstvo obchodu o výjimku ze cla, pokud nedokážou získat potřebné specializované produkty doma.

Trump si namlouvá, že vynucování vývozních kvót a poskytování výjimek domácím importérům je pro Spojené státy politicky i ekonomicky výhodné. Nic však nemůže být vzdálenější pravdě. Politicky už Trumpova administrativa napáchala vážné škody na mezinárodní pověsti Ameriky, když ospravedlňovala cla na export ze spojeneckých zemí „národní bezpečností“.

Ekonomické důsledky Trumpových cel však nejsou o nic méně alarmující. Američtí výrobci odkázaní na ocelové vstupy se už potýkají s vyššími náklady a brzy by mohli čelit výpadkům, neboť cena oceli v USA vzrostla natolik, že je o 50% vyšší než v Číně nebo v Evropě. Legendární výrobce motocyklů Harley-Davidson ostatně s odvoláním na vyšší náklady nedávno oznámil, že přesune část produkce mimo USA, aby se vyhnul odvetným clům Evropské unie.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/dGnBBAScs