19

Trump válečným prezidentem?

NEW YORK – Zdálo se, že Donaldu Trumpovi v prvních 11 týdnech prezidentského působení vůbec nic nevychází. Federální soudy zablokovaly jeho snahu zakázat občanům šesti zemí s muslimskou většinou vstup do USA. Nepodařilo se mu zrušit zásadní zdravotnickou legislativu předchozího prezidenta Baracka Obamy („Obamacare“), protože takzvaní umírněnci v Republikánské straně považovali jeho navrhovanou náhražku za příliš tvrdou a extremisté za příliš měkkou.

Kvůli pochybným kontaktům s Rusy navíc musel odstoupit Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti, generál Michael Flynn, a členové prezidentova vnitřního okruhu v Bílém domě se perou jako kočky a psi. New York Times i Washington Post označily Trumpa za lháře. A jeho obliba klesala až k 35 procentům, což je u nově zvoleného prezidenta historicky nejnižší číslo.

A pak, jakoby v náhlém hnutí mysli, nařídil Trump útok 59 raket Tomahawk na syrskou leteckou základnu. Po letech strašlivého bombardování a mučení páchaného jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada, po tvrdošíjném odmítání umožnit Syřanům, aby této řeži unikli tím, že přijdou jako uprchlíci do USA, a poté, co dal Trump ještě minulý týden jasně najevo, že USA neučiní nic pro Asadovo svržení, uviděl americký prezident fotky dětí s pěnou u úst po dalším chemickém útoku a všechno si rozmyslel.

Obamacare, chaos v Bílém domě, divoké tweety, politická nesoudržnost nebo i schůzka s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, na níž Trump působil nepřipravený, to vše náhle upadlo v dokonalé zapomnění. Tytéž New York Times, které prezidentovi od jeho nástupu k moci spílaly, nyní věnovaly téměř všechny tiskové sloupce neochvějnému postoji nejvyššího velitele, jenž zasáhl a uštědřil světu (míněno Číně, Rusku a Severní Koreji) hezkou lekci.