Trump in Europe Joe Raedle/Getty Images

Trumpův dárek Evropě

OXFORD – Na nedávné konferenci ve Francii překvapila řada Evropanů své americké hosty tvrzením, že americký prezident Donald Trump by mohl být pro Evropu dobrý. U příležitosti Trumpova návratu do Evropy na summit skupiny G20 v Hamburku není od věci položit si otázku, zda mají pravdu.

Podle většiny měřítek je Trumpovo prezidentství pro Evropu příšerné. Evropskou unií Trump zjevně opovrhuje. Jeho vztah s německou kancléřkou Angelou Merkelovou je chladný v porovnání s jeho přátelstvím s tureckým autoritářským prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem nebo s jeho obdivem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Trump navíc vítá blížící se britský odchod z EU; během první schůzky s premiérkou Theresou Mayovou se prý nadšeně dotázal: „Kdo bude další?“ Jen opožděně se přihlásil k článku 5 smlouvy o NATO (který zavazuje členy k vzájemné obraně), rozhodl o odstoupení USA od pařížské klimatické dohody, která je v Evropě velmi populární, a seškrtal americké prostředky pro Organizaci spojených národů, jež se v Evropě rovněž těší silné podpoře.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/UyyKHaX/cs;