trump auto tariffs Andreas Gebert/Getty Images

Trumpův protekcionistický močál

WASHINGTON, DC – Při snižování protekcionistických bariér a zavádění otevřené obchodní soustavy založené na pravidlech po druhé světové válce šly světu v čele Spojené státy. Tehdejší úsilí vyústilo v půlstoletí nejrychlejšího hospodářského růstu v dějinách lidstva. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa teď ale tento pokrok demontuje. Protekcionismus, jejž Trump rozpoutal, je nakažlivý a patrně pronikne i mimo odvětví, která chce izolovat před zahraniční konkurencí.

Vezměme si dovoz oceli, jejž si Trumpova administrativa vzala na mušku v březnu 25% cly. Deklarovaným důvodem těchto cel byla „národní bezpečnost“, přestože na odvětví obranného průmyslu USA připadají jen 3 % spotřeby oceli v zemi. Má-li Trump opravdu starost o národní bezpečnost, je s podivem, proč USA raději nenechávají rudu v zemi jako strategickou rezervu pro budoucí projevy nepřátelství. Cla byla každopádně uvalena i na americké spojence, jako je Kanada, což národně bezpečnostní argumentaci vyvrací jednou pro vždy. V případě soupeřů, jako je Čína, už dříve dovoz oceli podléhal clům až do výše 70 % a představoval pouhá 2 % spotřeby oceli v USA.

Americká dovozní cla dnes platí pro 59 různých typů oceli. Jestliže se americké společnosti nepodaří získat vstupy v oblasti oceli na domácím trhu, buď musí zaplatit clo, nebo požádat o výjimku („výluku“). Pokud se vydá druhou cestou, musí uvést množství a sílu potřené oceli, její chemické složení, rozměry produktu (například trubek nebo plátů) a tak dále; pro každý typ oceli je přitom zapotřebí podat samostatnou žádost, i když jediný rozdíl spočívá v rozměrech. Nadto je u každé žádosti nutné prokázat, že zájemce není schopen ocel pořídit z domácích zdrojů.

https://prosyn.org/H1ZHBdacs