Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

Populistická plutokracie a budoucnost Ameriky

NEW YORK – Donald Trump získal křeslo amerického prezidenta díky pracujícím a sociálně konzervativním bělošským voličům, kteří podpořili jeho populistickou platformu ekonomického nacionalismu. Trump odmítl tradiční profiremní a proobchodní agendu Republikánské strany a podobně jako Bernie Sanders na levici apeloval na Američany, které poškodily disruptivní technologie a „globalistická“ politika podporující volný obchod a migraci.

Ačkoliv však Trump kandidoval jako populista, vládne jako plutokrat – naposledy tím, že se přihlásil ke zdiskreditované teorii strany nabídky v oblasti zdanění, na které většina republikánů dodnes lpí. Trump rovněž kandidoval jako člověk, který „vysuší bažinu“ ve Washingtonu a na Wall Street. Svou administrativu ovšem obsadil miliardáři (nikoliv jen milionáři) a lidmi, kteří prošli bankou Goldman Sachs, přičemž dopustil, aby bažina podnikatelských lobbistů dosáhla rekordní hloubky.

Trumpův a obecně republikánský plán zrušit zákon o dostupné péči (Obamacare) z roku 2010 by ponechal bez zdravotní péče 24 milionů Američanů – vesměs chudých lidí či příslušníků středních vrstev, z nichž mnozí ho volili. Jeho deregulační politika je až křiklavě zaujatá proti zaměstnancům a odborům. A republikánský plán daňové reformy, který Trump schválil, by zdrcujícím způsobem upřednostňoval nadnárodní korporace a horní 1% domácností, z nichž mnohé budou těžit zejména ze zrušení dědické daně.

https://prosyn.org/7BykAfscs