Trump on plane Mandel Ngan/Getty Images

Trumpovo temné umění tweetu

CAMBRIDGE – Kritikové amerického prezidenta Donalda Trumpa setrvale podceňují jeho schopnost politické komunikace – snad proto, že se prezident tolik liší od předchůdců typu Franklina D. Roosevelta a Ronalda Reagana. Roosevelt i Reagan byli koneckonců známí jako „velcí komunikátoři“.

Ačkoliv je velké segmenty americké populace nenáviděly, oslovovali Roosevelt i Reagan americký lid jako jeden celek a snažili se cílit na jeho politický střed. Naproti tomu Trump oslovuje převážně menšinu, která ho zvolila. Jeho inaugurační projev zněl jako předvolební řeč, a jakmile se ujal úřadu, vydal sled falešných prohlášení a provokativních exekutivních příkazů, jimiž podkopal svou důvěryhodnost ve středu, ale posílil ji u své voličské základny.

Komunikační schopnosti si Trump vytříbil ve světě reality show, kde urážlivá a provokativní prohlášení baví publikum a zvyšují sledovanost. Tento přístup pak použil během republikánských primárek, kde na sebe v početném poli 17 kandidátů upoutal zdaleka největší pozornost. Podle jednoho odhadu získal Trump ekvivalent bezplatné televizní reklamy v hodnotě dvou miliard dolarů, čímž zadupal do země svého republikánského soupeře Jeba Bushe, který vybral na placenou inzerci částku 100 milionů.

https://prosyn.org/TxJCV3xcs