elections in bulgaria Anadolu Agency/Getty Images

Co Trumpovo vítězství znamená pro východní Evropu

VARŠAVA – Vláda ekonomického liberalismu na Západě vede k zániku politického liberalismu. Rostoucí počet klíčových zemí nezažívá volby, ale plebiscity o liberální demokracii – plebiscity, v nichž rozhodují hlasy těch, kdo na liberální demokracii prodělali. Zvolení Donalda Trumpa prezidentem je ve Spojených státech trestem pro establishment, který přehlížel požadavky protestů Occupy Wall Street v roce 2011.

Další výzvou establishmentu bude nepodlehnout v Itálii, kde by ústavní referendum mohlo 4. prosince zpečetit osud italského premiéra Mattea Renziho. Toto hlasování bude předehrou jarních prezidentských voleb ve Francii, v nichž by vítězství krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové téměř určitě přivodilo definitivní zhroucení Evropské unie, ne-li celého geopolitického Západu.

Ať už tato dvě hlasování dopadnou jakkoli, brexit a Trump dokládají, že liberální demokracie přestala být kánonem západní politiky. A to má dalekosáhlé důsledky. Jak teď mohou k liberální demokracii dospět „kolísavé státy“ jako Polsko, když se vztažný bod Západu vytrácí? Zhoršení politických poměrů na Západě nikdy Východní Evropě neprospělo.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/J9VxhGA/cs;