36

Konec Trumpových líbánek s trhy

NEW YORK – Když byl Donald Trump zvolen prezidentem Spojených států, akciové trhy se působivě vzchopily. Investoři byli zprvu v euforii z Trumpových slibů fiskální stimulace, deregulace energetiky, zdravotní péče a finančních služeb a hlubokých řezů do daní právnických a fyzických osob, z nemovitostí a kapitálových výnosů. Bude ale realita trumponomiky oporou vytrvalého vzestupu cen akcií?

Není divu, že korporace a investoři září štěstím. Tento tradiční republikánský příklon k ekonomice nabídky, která věří, že zisky ponechané na vrcholu distribuce příjmů stékají níž, zvýhodňuje převážně korporace a movité jednotlivce a nedělá téměř nic pro tvorbu pracovních míst či zvyšování příjmů dělnických pracujících. Podle nestranického Centra pro daňovou politiku by téměř polovina přínosů plynoucích z Trumpem navržených daňových škrtů mířila k 1 % osob s nejvyššími příjmy.

Životní elán podnikového sektoru by však brzy mohl vystřídat pudový strach: už teď vzestupu trhů dochází dech a Trumpovy líbánky s investory se možná blíží ke konci. Má to několik příčin.

Zaprvé, očekávání fiskální stimulace sice vyvolalo vzestup cen, ale přivodilo také vyšší dlouhodobé úrokové sazby, což poškozuje kapitálové výdaje a úrokově citlivé sektory jako realitní trh. Posilující dolar přitom zničí víc pracovních míst, obvykle zaplněných příslušníky Trumpova voličského jádra mezi dělníky. Prezident snad zastrašováním a přemlouváním výrobce klimatizací Carrier „zachránil“ tisíc pracovních míst v Indianě, ale zhodnocování amerického dolaru trvající od voleb by časem mohlo zničit téměř 400 000 míst ve výrobě.