A worker standing at a dock of a port in Shanghai JOHANNES EISELE/AFP/Getty Images

Vysoká cla na čínský dovoz by oslabila Ameriku

PEKING – Až do 70. let byl zahraniční obchod Spojených států do značné míry vyrovnaný. Od poloviny zmíněného desetiletí se však výrazně zvýšil obchodní přebytek v sektoru služeb, zatímco v případě zboží začal stoupat schodek. Tato nerovnováha se stala v amerických politických a hospodářských kruzích klíčovým důvodem k obavám. Prezident Donald Trump tvrdí, že prohlubující se vnější schodek USA je odrazem nefér mezinárodních pravidel, z nichž mají prospěch obchodní partneři Ameriky, přičemž největší pozornosti se těší Čína.

Chceme-li pochopit současný obchodní vztah mezi Čínou a USA, měli bychom vzít v úvahu dvě věci. Za prvé měla Čína až do roku 1985 vůči USA obchodní schodek. Pak se nerovnováha posunula a Čína vykázala s USA obchodní přebytek ve výši 60 milionů dolarů, což představovalo 0,3% celkového vnějšího schodku Spojených států. V roce 2016 však obchodní schodek USA s Čínou dosáhl hodnoty 347 miliard dolarů, tedy 44% celkového deficitu. A za druhé se velikost přebytku ostatních zemí vůči USA příliš nezvýšila. Obchodní přebytek Japonska vůči USA dosahoval v roce 1985 hodnoty 103 miliard dolarů; do roku 2007 se zvýšil pouze na 130 miliard.

Pokračující růst amerických obchodních schodků zejména od poloviny 80. let je odrazem měnové expanze Federálního rezervního systému, která nafoukla ceny nemovitostí a akcií; díky výslednému dopadu na bohatství došlo k růstu spotřeby a poklesu úspor. Současně s tím se dramaticky zvýšil americký fiskální schodek, a to zejména kvůli dluhově financovaným vojenským intervencím USA na Blízkém východě i jinde. Protože už dolar není vázaný na zlato a stal se mezinárodní rezervní měnou, mohou USA udržovat svůj obchodní schodek tím, že tisknou další dolary na podporu dovozu.

https://prosyn.org/dtCU0WZcs