Trump supporters Anadolu Agency/Getty Images

Trumpovo koketování s násilím

NEW YORK – Nedávný tweet Donalda Trumpa s videoklipem, v němž mlátí pěstmi do obličeje muže s logem CNN na hlavě, snad někteří lidé zavrhli s tím, že jde jen o další příklad vulgárních šaškáren amerického prezidenta – sice nemístný, ale k němu sedí. Jiní ale poukazují na cosi zlověstnějšího – a oprávněně.

Trump důsledně špiní práci novinářů, která je k jeho vládě kritická, jako „falešné zprávy,“ stejně jako vynakládá úsilí na podkopání autority nezávislého soudnictví tím, že ty, kdo mu nevyhoví, cejchuje jako „takzvané“ soudce. Má ve zvyku takové útočné urážky tvítovat přímo „lidu“ a tuto komunikaci označuje za „moderně prezidentskou“. Na podrývání demokratických institucí jejich zneužíváním před vřeštícími davy ale není vůbec nic moderního. Aspirující diktátoři tak postupují odjakživa.

To je vážné. Ale je tu možná ještě něco horšího. Násilné chování za běžných okolností omezují zákony a společenské normy. Tyto mantinely zdaleka nejsou dokonalé. Domácí násilí zůstává často skryté, stejně jako řada případů znásilnění. A vždy budou existovat násilníci porušující zákony.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ImkvApi/cs;

Handpicked to read next