Fed chair Janet Yellen Chip Somodevilla/Getty Images

Kdo chce deregulovat finančnictví?

LONDÝN – Od chvíle, co byl vchod do západního křídla Bílého domu osazen otáčivými dveřmi, je těžké udržet si přehled o příchodech a odchodech v amerických koridorech moci. Cokoli, co člověk napíše o personálu a politikách Trumpovy administrativy, může ztratit platnost dřív, než dojde k otištění.

Klíčoví aktéři hospodářské politiky však alespoň prozatím zůstávají ve funkcích. Ministrem financí je stále Steve Mnuchin a během posledních mocenských bojů v depeších zmiňován nebyl. Gary Cohn dál předsedá Národní ekonomické radě, ač některá z prezidentových prohlášení k neekonomickým otázkám údajně nese s nelibostí. Konečně za kormidlem Federálního rezervního systému samozřejmě nadále je Janet Yellenová, přinejmenším do února příštího roku.

Tato stabilita ale podle všeho není příznakem jediného usazeného náhledu na hospodářskou a finanční politiku, zejména budoucí rámec finanční regulace. Pozoruhodné nedávné interview s místopředsedou Fedu Stanleym Fischerem ve Financial Times obnažilo některé zásadní neshody.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/aYp9N0Wcs