President Trump Mandel Ngan/Getty Images

Nástrahy Fedu podřízeného Trumpovi

ITHACA – Vedle snahy přebudovat americkou daňovou, obchodní a imigrační politiku uvažuje prezident Donald Trump i o souboru rozhodnutí, která by mohla mít na americkou ekonomiku ještě závažnější dopad. Tento měsíc odešel do důchodu místopředseda Federálního rezervního systému Stanley Fischer, a tři místa v sedmičlenné Radě guvernérů jsou tak nyní volná. V únoru 2018 navíc vyprší první funkční období šéfce Fedu Janet Yellenové a Trumpovi se naskytne jedinečná příležitost zanechat na této instituci vlastní otisk.

Trumpovi kandidáti na tyto pozice i otázka, jak prezident k jejich výběru přistoupí, by mohly mít trvalý dopad nejen na Fed, ale i na americkou ekonomiku a její stěžejní postavení v globální finanční soustavě.

Fed svou důvěryhodnost metodicky a bolestně buduje už mnoho desetiletí. Ukázkovým příkladem je rozhodnutí někdejšího šéfe Fedu Paula Volckera z počátku 80. let zvýšit úrokové sazby a smířit se s dočasným zvýšením nezaměstnanosti. Kdyby Volcker nejednal, USA by trpěly inflační spirálou. Volckerův krok sice přivodil krátkodobou bolest, ale zároveň posílil dlouhodobou důvěryhodnost Fedu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ws6oaoG/cs;

Handpicked to read next