115

Špatné zprávy pro americké pracující

NEW YORK – Co jsme se dozvěděli z toho, jak zvolený prezident USA Donald Trump zaplňuje svůj kabinet, o pravděpodobném směřování a důsledcích hospodářské politiky jeho vlády?

Jistěže, zůstávají obrovské neznámé. Tak jako v mnoha jiných oblastech, Trumpovy sliby a prohlášení týkající se hospodářské politiky jsou proměnlivé. Přestože sám ostatní rutinně obviňuje ze lží, mnohá z jeho ekonomických tvrzení a slibů – ba celý jeho pohled na správu země – se zdají hodná nestoudně prolhaných propagandistů nacistického Německa.

Trump převezme do správy ekonomiku se strmě stoupajícím trendem, neboť HDP ve třetím čtvrtletí rostl působivým ročním tempem ve výši 3,2 % a nezaměstnanost v listopadu činila 4,6 %. Naproti tomu když v roce 2009 nastoupil prezident Barack Obama, převzal od George W. Bushe hospodářství potápějící se do recese. A Trump je, stejně jako Bush, další republikánský prezident, který vstoupí do úřadu navzdory tomu, že v celkovém součtu hlasů ve volbách prohrál, a přesto bude předstírat, že má mandát uskutečňovat radikální politiky.

Jediný způsob, jak Trump urovná své sliby vyšších výdajů do infrastruktury a obrany s většími škrty v daních a snížením schodku, je silná dávka čehosi, čemu se říkávalo vúdú ekonomika. Po desítkách let „odřezávání sádla“ ve státním už mnoho zeštíhlovat nelze: zaměstnanost ve federální vládě jako podíl k počtu obyvatel je dnes nižší, než byla v dobách malé vlády za prezidenta Ronalda Reagana před zhruba 30 lety.