Trump 22 jan Pool/Pool

Hra s ekonomickými sirkami

PRINCETON – Loni touto dobou ohlásil Mezinárodní měnový fond, že globální růst HDP dosáhl v roce 2015 neuspokojivých 3,1%, a slíbil, že v letech 2016 a 2017 se růst zvýší. Toto očekávání však bylo nereálné, jak jsem už tehdy vysvětloval. A skutečně: odhaduje se, že v roce 2016 globální HDP opět vzrostl pouze o 3,1%, přičemž růst světového obchodu podstatně zpomalil, z 2,7% na bezkrevných 1,9%. Tato čísla dokládají, že světová ekonomika má potíže.

Přesto MMF opět předpovídá, že globální růst HDP se v nadcházejících dvou letech podstatně zvýší a růst světového obchodu se zdvojnásobí. MMF připisuje velkou část tohoto očekávaného zlepšení situace globální ekonomiky zejména v roce 2017 silnějšímu růstu HDP ve Spojených státech. Jeho optimismus ve vztahu k americké ekonomice je založený na pozitivních ukazatelích podnikatelské a spotřebitelské důvěry a rostoucích cenách akcií v očekávání fiskálního stimulu a deregulace.

Tento zápal ovšem přehlíží hlubší rozvrat, který v současnosti probíhá. Jakmile administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa začne rušit obchodní dohody, zbrzdí hospodářský růst – a ten dostane ještě větší ránu ve chvíli, kdy USA začnou ničit normy a instituce, které řídí chování trhů. Ještě horší je, že Trump bude měnit pravidla hry v době, kdy je globální ekonomika už tak křehká, Čína se potýká s ošklivě nafouknutou bublinou ve svém finančním sektoru a Evropa spí za řídicím pultem zpomaleného vykolejeného vlaku v podobě italského bankovního sektoru.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/A95jxXM/cs;