7

Bude dolar trumpovat?

SANTA BARBARA – Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států vyšrouboval příliv kapitálu hodnotu dolaru na úroveň, které tato měna více než deset let nedosáhla. Na první pohled by se mohlo zdát, že trhy registrují masivní projev důvěry voličů v čerstvě zvoleného prezidenta a že Trump bude přínosem pro americkou ekonomiku a potažmo i pro dolar.

Zdání však může klamat. Krátkodobé pohyby devizového kurzu nejsou dobrým nástrojem k hodnocení skutečné síly dané měny. Lépe vypovídajícím ukazatelem jsou dlouhodobé trendy mezinárodního využívání peněz – zejména jako nástroje k uchování hodnoty pro zahraniční investory či centrální banky. A v kontextu nadcházejících let, tedy nikoliv jen příštích pár týdnů, bude Trumpovo zvolení pro americkou měnu téměř jistě špatné.

Dolar po volbách vystřelil vzhůru jen proto, že Trump slíbil uzákonit hluboké daňové škrty a navýšit výdaje do rozpadající se infrastruktury a do údajně „vyčerpané“ americké armády. To podpoří krátkodobý hospodářský růst a zákonitě to také zvedne úrokové sazby. Ve světě hladovém po atraktivních investičních výnosech přitáhl potenciální trumpovský boom peníze na Wall Street, což potažmo zvýšilo poptávku po dolaru.

Země vydávající mezinárodně upřednostňovanou měnu může samozřejmě uplatňovat vliv na druhé a má zřetelnou ekonomickou výhodu. Postavení dolaru coby dominantní mezinárodní rezervní měny je pro Ameriku skutečně tím, co bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing ve svém slavném výroku označil za „nehoráznou výsadu“. Dokud byli cizinci hladoví po dolarech, mohly USA vynakládat jakékoliv částky na uplatňování své moci po celém světě; kdykoliv za to potřebovaly zaplatit, mohly jednoduše zapnout rotačky na peníze.