NC after hurricane mathew Sean Rayford/Getty Images

Trumpova volba v otázce klimatických změn

WASHINGTON, DC – Plánování. Je klíčem k úspěšné vojenské akci – a v mnoha ohledech i k celkovému úspěchu – a příslušníci Námořní pěchoty Spojených států, jako jsem já, se jím rádi pyšní. Pokud jste však stejně jako já strávili 30 let v armádě, pak víte, že účinný plán nemůže být statický; operační prostředí se mění, často i překvapivými či nečekanými způsoby. Vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách v USA představuje právě takovou změnu.

Možná potrvá ještě dlouho, než toto nové operační prostředí plně pochopíme. Musíme se však začít přizpůsobovat – a pokračovat v tom podle toho, jak budou vycházet na světlo nová fakta. Jinak nám hrozí riziko, že se staneme zranitelnými vůči vážným strategickým hrozbám – z nichž nejtěžší jsou pravděpodobně změny klimatu.

Vzestup teplot na povrchu zeměkoule představuje zásadní změnu globálního operačního prostředí, a to z ekonomického i vojenského hlediska. Není to prostě tak, že si jen některé takzvané „elity“ myslí, že počasí teď bude trochu teplejší. Klimatické změny nejsou triviální záležitost a jejich bezpečnostní dopady také ne.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/WWIkMhq/cs;