Stiglitz220_2 TIMOTHY A. CLARY/AFP/Getty Images

Proč Trump?

NEW YORK – V posledních týdnech během cest po světě opakovaně dostávám dvě otázky: Je představitelné, že by Donald Trump mohl získat post prezidenta USA? A jak to, že to vůbec se svou kandidaturou dotáhl až sem?

Co se týče první otázky, politické předpovědi jsou sice ještě těžší než ekonomické prognózy, přesto výrazně vyšší šance má Hillary Clintonová. Vyrovnanost zápasu (přinejmenším až donedávna) je ale hádanka: Clintonová je jeden z nejkvalifikovanějších a nejlépe připravených prezidentských kandidátů, jaké doposud Spojené státy měly, kdežto Trump patří k nejméně kvalifikovaným a nejhůře připraveným. Trumpova kampaň navíc přežila jeho chování, které by v minulosti s nadějemi kandidáta skoncovalo.

Proč tedy Američané hrají ruskou ruletu (neboť právě tou je šance i jen jedna ku pěti na Trumpovo vítězství)? Lidé mimo USA by rádi znali odpověď, protože výsledek se dotýká i jich, byť jej nemohou nijak ovlivnit.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/uyIyN3Bcs