58

Konjunktura za Trumpa?

CAMBRIDGE – Procitne po letech dřímání hospodářství USA, aby v příštích několika letech předvedlo velký comeback? Vzhledem k tomu, že nastupující republikánská administrativa dychtí po reflaci ekonomiky, která už má blízko k plné zaměstnanosti, přislíbená obchodní omezení zvednou cenu zboží konkurujícího dovozu a nezávislost centrální banky se zřejmě dostane pod palbu, vyšší inflace – chvílemi nejspíš překračující 3 % – je téměř jistá. Překvapit by mohl i růst výstupu, který by snad alespoň přechodně mohl dosáhnout 4 %.

Nemožné, říkáte? Vůbec ne.

Hospodářství podle všeho už teď roste 3% ročním kvapem. I zarputilí odpůrci hospodářských politik zvoleného prezidenta Trumpa by přitom museli uznat, že jsou neochvějně na straně byznysu (se zřetelnou výjimkou obchodu).

Vezměme si regulaci. Za prezidenta Baracka Obamy se podstatně rozšířila ochrana pracujících, o dramatickém posílení legislativy na ochranu životního prostředí ani nemluvě. A to ještě nezapočítáváme obří stín, jejž na zdravotnickou soustavu, která samotná tvoří 17 % hospodářství, vrhá jeho reforma nazývaná Obamacare. Rozhodně neříkám, že zrušení regulace z Obamovy éry přispěje k blahobytu průměrného Američana. To vůbec ne. Byznys ale bude nadšený, možná natolik, aby začal skutečně znovu investovat. Vzpruha pro důvěru už je zřejmá.