Michael B. Thomas/Getty Images

Kolik záleží na Trumpovi?

CAMBRIDGE – Spojené státy nikdy neměly prezidenta jako Donald Trump. Tento muž s narcistickou osobností a neschopností udržet pozornost postrádá zkušenosti ve světových otázkách, a v zahraniční politice tak přichází spíše se slogany než se strategií. I jiní prezidenti, například Richard Nixon, měli podobné osobnostní slabiny a společenské předsudky, avšak Nixon dokázal strategicky uvažovat o zahraniční politice. Jiní prezidenti, například Lyndon Johnson, zase byli nesmírně sobečtí, ale zároveň prokazovali skvělé politické schopnosti při spolupráci s Kongresem a jinými nejvyššími představiteli.

Až se budoucí historici ohlédnou za Trumpovým prezidentstvím, budou ho vnímat jako dočasné vybočení z normy, nebo jako významný přelomový bod v oblasti americké role ve světě? Novináři mají sklon zaměřovat se příliš silně na osobnostní stránky lídrů, protože jsou z toho poutavé titulky. Sociální vědci naproti tomu tíhnou k obecnějším strukturálním teoriím o hospodářském růstu a zeměpisné poloze, v jejichž rámci se dějiny jeví jako nevyhnutelné.

Kdysi jsem napsal knihu, která se pokoušela zhodnotit důležitost nejvyšších představitelů tím, že zkoumala významné zlomové body v procesu vytváření „americké éry“ před sto lety a spekulovala o tom, co se mohlo stát, kdyby byl na prezidentově místě seděl jeho tehdejší největší konkurent. Zajistily by strukturální síly stejnou éru globální vedoucí role USA i za jiných prezidentů?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/DbefRpS/cs;

Handpicked to read next