Michael B. Thomas/Getty Images

Kolik záleží na Trumpovi?

CAMBRIDGE – Spojené státy nikdy neměly prezidenta jako Donald Trump. Tento muž s narcistickou osobností a neschopností udržet pozornost postrádá zkušenosti ve světových otázkách, a v zahraniční politice tak přichází spíše se slogany než se strategií. I jiní prezidenti, například Richard Nixon, měli podobné osobnostní slabiny a společenské předsudky, avšak Nixon dokázal strategicky uvažovat o zahraniční politice. Jiní prezidenti, například Lyndon Johnson, zase byli nesmírně sobečtí, ale zároveň prokazovali skvělé politické schopnosti při spolupráci s Kongresem a jinými nejvyššími představiteli.

Až se budoucí historici ohlédnou za Trumpovým prezidentstvím, budou ho vnímat jako dočasné vybočení z normy, nebo jako významný přelomový bod v oblasti americké role ve světě? Novináři mají sklon zaměřovat se příliš silně na osobnostní stránky lídrů, protože jsou z toho poutavé titulky. Sociální vědci naproti tomu tíhnou k obecnějším strukturálním teoriím o hospodářském růstu a zeměpisné poloze, v jejichž rámci se dějiny jeví jako nevyhnutelné.

Kdysi jsem napsal knihu, která se pokoušela zhodnotit důležitost nejvyšších představitelů tím, že zkoumala významné zlomové body v procesu vytváření „americké éry“ před sto lety a spekulovala o tom, co se mohlo stát, kdyby byl na prezidentově místě seděl jeho tehdejší největší konkurent. Zajistily by strukturální síly stejnou éru globální vedoucí role USA i za jiných prezidentů?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/DbefRpS/cs;

Handpicked to read next

 1. Chris J Ratcliffe/Getty Images

  The Brexit Surrender

  European Union leaders meeting in Brussels have given the go-ahead to talks with Britain on post-Brexit trade relations. But, as European Council President Donald Tusk has said, the most difficult challenge – forging a workable deal that secures broad political support on both sides – still lies ahead.

 2. The Great US Tax Debate

  ROBERT J. BARRO vs. JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS on the impact of the GOP tax  overhaul.


  • Congressional Republicans are finalizing a tax-reform package that will reshape the business environment by lowering the corporate-tax rate and overhauling deductions. 

  • But will the plan's far-reaching changes provide the boost to investment and growth that its backers promise?


  ROBERT J. BARRO | How US Corporate Tax Reform Will Boost Growth

  JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS | Robert Barro's Tax Reform Advocacy: A Response

 3. Murdoch's Last Stand?

  Rupert Murdoch’s sale of 21st Century Fox’s entertainment assets to Disney for $66 billion may mark the end of the media mogul’s career, which will long be remembered for its corrosive effect on democratic discourse on both sides of the Atlantic. 

  From enabling the rise of Donald Trump to hacking the telephone of a murdered British schoolgirl, Murdoch’s media empire has staked its success on stoking populist rage.

 4. Bank of England Leon Neal/Getty Images

  The Dangerous Delusion of Price Stability

  Since the hyperinflation of the 1970s, which central banks were right to combat by whatever means necessary, maintaining positive but low inflation has become a monetary-policy obsession. But, because the world economy has changed dramatically since then, central bankers have started to miss the monetary-policy forest for the trees.

 5. Harvard’s Jeffrey Frankel Measures the GOP’s Tax Plan

  Jeffrey Frankel, a professor at Harvard University’s Kennedy School of Government and a former member of President Bill Clinton’s Council of Economic Advisers, outlines the five criteria he uses to judge the efficacy of tax reform efforts. And in his view, the US Republicans’ most recent offering fails miserably.

 6. A box containing viles of human embryonic Stem Cell cultures Sandy Huffaker/Getty Images

  The Holy Grail of Genetic Engineering

  CRISPR-Cas – a gene-editing technique that is far more precise and efficient than any that has come before it – is poised to change the world. But ensuring that those changes are positive – helping to fight tumors and mosquito-borne illnesses, for example – will require scientists to apply the utmost caution.

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now