Iranians celebrate the anniversary of the 1979 Islamic-Revolution Majid Saeedi/Getty Images

Nebezpečné americké pózování proti Íránu

NEW YORK – Americký prezident Donald Trump a jeho poradci se v posledních týdnech přidali k Saúdské Arábii s obviňováním Íránu, že je epicentrem blízkovýchodního terorismu. Současně Kongres USA chystá další kolo sankcí proti Íránu. Karikovat Írán jako „hrot kopí“ globálního terorismu, řečeno slovy saúdského krále Salmána, je nejen scestné, ale také velice nebezpečné, protože by to mohlo vést k další válce na Středním východě.

Ve skutečnosti se zdá, že právě to je cílem některých horkých hlav v USA, vzdor zjevnému faktu, že v odporu proti Islámskému státu (ISIS) je Írán se Spojenými státy na jedné lodi. Dále je tu skutečnost, že Írán je na rozdíl od většiny svých regionálních protivníků fungující demokracie. Je paradoxní, že americká a saúdská rétorika se vyostřila pouhé dva dny po volbách, které v Íránu proběhly 19. května a během nichž umírněnci vedení dosavadním prezidentem Hasanem Rúháním u volebních uren porazili své oponenty zastávající tvrdou linii.

Pro Trumpa je možná protiíránský příklon k Saúdům jen další obchodní záležitostí. Zářil nad rozhodnutím Saúdské Arábie koupit nové americké zbraně za 110 miliard dolarů a dohodu popsal jako „džoby, džoby, džoby,“ jako by si američtí pracující dokázali zajistit výdělečnou práci jedině rozdmýcháváním války. A kdoví, jaké soukromé obchody mohou ve vřelém objetí saúdské bojechtivosti číhat na Trumpa a jeho rodinu.

https://prosyn.org/O66Fhh3cs