Income disparity US Mario Tama/Getty Images

Co od Trumpa potřebuje americká ekonomika

NEW YORK – Šokující vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech jasně odhalilo jednu věc: příliš mnoho Američanů – zejména bělošských mužů – se cítí opomíjeno. A není to jen pocit: mnozí Američané skutečně opomíjeni jsou. Na statistických ukazatelích je to patrné stejně dobře jako na jejich vzteku. A jak opakovaně tvrdím, hospodářský systém, který „neobsluhuje“ velké segmenty populace, je neúspěšný hospodářský systém. Co by s tím měl tedy čerstvě zvolený Trump v prezidentské funkci udělat?

V poslední třetině minulého století byla pravidla amerického ekonomického systému přepsána tak, že dnes slouží hrstce nejlépe situovaných lidí a škodí ekonomice jako celku a především dolním 80 procentům. Paradoxem Trumpova vítězství je skutečnost, že to byla právě Republikánská strana, v jejímž čele nyní Trump stojí, kdo prosazoval extrémní globalizaci a stavěl se proti ekonomickým rámcům, jež by dokázaly zmírnit trauma s touto globalizací spojené. Na tom už však nezáleží: Čína a Indie jsou dnes integrované do globální ekonomiky. Technologický vývoj navíc postupuje tak rychle, že počet pracovních míst ve výrobě celosvětově klesá.

Z toho vyplývá, že Trump v žádném případě nemůže přivést zpět do USA významný počet dobře placených míst ve výrobní sféře. Výrobu sice zpátky dostat může, pokud se bude opírat o vyspělé technologie, avšak pracovních míst bude méně. A také může opět vytvořit pracovní místa, jenže za nízké mzdy – nepůjde už o dobře placené posty jako v 50. letech.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/FaRFfKo/cs;