Income disparity US Mario Tama/Getty Images

Co od Trumpa potřebuje americká ekonomika

NEW YORK – Šokující vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech jasně odhalilo jednu věc: příliš mnoho Američanů – zejména bělošských mužů – se cítí opomíjeno. A není to jen pocit: mnozí Američané skutečně opomíjeni jsou. Na statistických ukazatelích je to patrné stejně dobře jako na jejich vzteku. A jak opakovaně tvrdím, hospodářský systém, který „neobsluhuje“ velké segmenty populace, je neúspěšný hospodářský systém. Co by s tím měl tedy čerstvě zvolený Trump v prezidentské funkci udělat?

V poslední třetině minulého století byla pravidla amerického ekonomického systému přepsána tak, že dnes slouží hrstce nejlépe situovaných lidí a škodí ekonomice jako celku a především dolním 80 procentům. Paradoxem Trumpova vítězství je skutečnost, že to byla právě Republikánská strana, v jejímž čele nyní Trump stojí, kdo prosazoval extrémní globalizaci a stavěl se proti ekonomickým rámcům, jež by dokázaly zmírnit trauma s touto globalizací spojené. Na tom už však nezáleží: Čína a Indie jsou dnes integrované do globální ekonomiky. Technologický vývoj navíc postupuje tak rychle, že počet pracovních míst ve výrobě celosvětově klesá.

Z toho vyplývá, že Trump v žádném případě nemůže přivést zpět do USA významný počet dobře placených míst ve výrobní sféře. Výrobu sice zpátky dostat může, pokud se bude opírat o vyspělé technologie, avšak pracovních míst bude méně. A také může opět vytvořit pracovní místa, jenže za nízké mzdy – nepůjde už o dobře placené posty jako v 50. letech.

https://prosyn.org/FaRFfKocs