26

Kdo je prezident Trump?

CAMBRIDGE – Ohromující volební vítězství Donalda Trumpa postrčilo Spojené státy – a svět – na nezmapované území. USA ještě nikdy neměly prezidenta s nulovou politickou nebo vojenskou zkušeností ani prezidenta, který se rutinně vyhýbá pravdě, přijímá konspirační teorie a protiřečí si. V důsledku toho všeho je téměř nemožné vědět, jak bude vládnout.

Trumpovo nadcházející prezidentství má ale jistý precedent: působení George W. Bushe. Do očí bije několik paralel. V prvé řadě Trump stejně jako Bush nezvítězil v celkovém počtu hlasů, přesto může vycházet z toho, že má mandát k dalekosáhlým změnám. Směřování těchto změn přitom může přinést výsledky, které se nebudou líbit ani jeho stoupencům.

Z Trumpových slibů v oblasti hospodářské politiky se nejspíš uskuteční jeho fiskální návrhy: rozsáhlé daňové škrty pro bohaté a zvýšení výdajů na obranu a další položky. Výsledek bude pravděpodobně stejný, jako když podobné politiky realizoval Bush: rozšíří se příjmová nerovnost a vzroste rozpočtový schodek.

Navíc možná skončí sedmiletá býčí šňůra na akciovém trhu. A je velice pravděpodobné, že Trump, který během své kampaně útočil na uvolněnou měnovou politiku Federálního rezervního systému USA, bryskně obrátí a bude Fed tlačit, aby úrokové sazby nezvyšoval.