Transparentnost.com

MOSKVA – Nedávno jsem se po prodlouženém víkendu v Moskvě vrátila do Hvězdného městečka (ruského kosmického výcvikového střediska) a zarazilo mě, jak mnoho – a jak málo – se tu toho změnilo za 20 let od jara 1989, kdy jsem sem přijela poprvé.

Když jsem v moskevském metru procházela kolem plakátu nabízejícího reklamní plochu k pronájmu, vzpomněla jsem si, jak jsem někdy v polovině 90. let sjížděla po jednom z těchto dlouhých a rychlých eskalátorů s průkopníkem zdejšího reklamního byznysu. „Podívejte na ty prázdné zdi!“ žasl. „Jednou by mohly být plné reklam.“ Dnes se jeho nejdivočejší sny splnily: zdi jsou skutečně přeplněné reklamami. Ještě před pár lety bych byla nadšená, kdybych na kterékoliv z těchto reklam viděla odkaz na webovou stránku. Dnes jsou doménové adresy běžné.

Ruská společnost provozující internetový vyhledavač Yandex (sedím v jeho správní radě) odstartovala před pár lety reklamní kampaň, která si jemně utahovala z tuposti starého ruského režimu. Na dolním konci každého eskalátoru v moskevském metru stojí prosklená budka s dozorcem eskalátoru – obvykle v ní sedí nevrle vyhlížející žena, jejímž jediným úkolem je vypnout v nouzové situaci eskalátor. Na budce se táhne nápis: „Dozorce eskalátoru neodpovídá na otázky.“ Formulace v sovětském stylu přitom nemá daleko k tvrzení: „Dozorce neposkytuje konzultace.“

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/S4frscP/cs;