Je hospodářský přechod v krizi?

LONDÝN – Rozvíjející se evropské trhy zažily vampnbsp;letošním roce nejhorší kolaps výkonnosti od velké „přechodové recese“, která následovala po konci komunismu. U pěti zemí se očekává dvouciferný pokles HDP. Nesplácené úvěry vampnbsp;bankovním sektoru a nezaměstnanost vampnbsp;mnoha zemích i nadále stoupají.

Není pochyb o tom, že evropský region tzv. přechodových ekonomik je vampnbsp;hluboké krizi. Je však v krizi i samotný přechod od komunismu kampnbsp;tržní ekonomice? Jak se daří institucím a politickým rámcům, které byly výsledkem přechodového procesu? Povede krize kampnbsp;odporu vůči tržně orientovaným reformám?

Střední a východní Evropa je sice regionem rozvíjejících se trhů, který krizí utrpěl nejvíce, avšak zároveň se všeobecně vyhnula kolapsům měny, systémovým bankovním selháním a prudkým inflačním výkyvům, které charakterizovaly předchozí krize. Vzhledem kampnbsp;tomu, jak hluboce tento region splynul se zbytkem světa, je to pozoruhodné.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/OaNFCPr/cs;