Margaret Scott

Šaráda kolem volného obchodu

NEW YORK – Ačkoliv z rozvojového kola jednání o globálním obchodu, které vedla Světová obchodní organizace (WTO) v Dauhá, nevzešlo od jejich zahájení téměř před dvanácti lety nic, připravuje se další kolo rozhovorů. Tentokrát se však jednání nepovedou na globální multilaterální bázi, ale má se diskutovat o dvou obrovských regionálních dohodách – jedné transpacifické a druhé transatlantické. Je pravděpodobné, že nadcházející rozhovory budou úspěšnější?

Kolo z Dauhá torpédovala odmítavost Spojených států zrušit zemědělské dotace – což je nezbytný předpoklad jakéhokoliv skutečného rozvojového kola vzhledem k tomu, že 70% lidí v rozvojovém světě je přímo či nepřímo odkázáno na zemědělství. Americký postoj byl skutečně zarážející i s ohledem na dřívější konstatování WTO, že americké dotace pěstitelům bavlny – které pobírá méně než 25 000 bohatých farmářů – jsou nezákonné. Spojené státy reagovaly tak, že podplatily Brazílii, která stížnost vznesla, aby na tuto otázku dále netlačila, čímž nechaly na holičkách miliony chudých pěstitelů bavlny v subsaharské Africe a v Indii, kteří kvůli americké velkorysosti vůči vlastním bohatým farmářům trpí v důsledku snížených cen.

Vzhledem k této nedávné minulosti se dnes zdá zjevné, že v rozhovorech o vytvoření oblasti volného obchodu mezi USA a Evropou a další oblasti mezi USA a velkou částí Pacifiku (s výjimkou Číny) nejde o zavedení opravdového systému volného obchodu. Skutečným cílem je vznik řízeného obchodního režimu – řízeného tak, aby vyhovoval partikulárním zájmům, které už dlouho dominují obchodní politice na Západě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/XnAoDRA/cs;