77

Šaráda kolem transpacifického volného obchodu

NEW YORK – Zatímco v Atlantě zasedají vyjednavači a ministři ze Spojených států a dalších 11 zemí na lemu Tichého oceánu ve snaze dořešit podrobnosti dalekosáhlého nového Transpacifického partnerství (TPP), situace si zaslouží střízlivou analýzu. Největší regionální obchodní a investiční dohoda v dějinách není tím, čím se zdá.

Uslyšíte mnoho o významu TPP pro „volný obchod“. Skutečnost je taková, že se jedná o dohodu na řízení obchodních a investičních vztahů mezi členy, a to v zájmu nejmocnějších podnikatelských lobby v každé zemi. Nenechte se mýlit: z hlavních nedořešených otázek, nad nimiž se vyjednavači stále handrkují, je zřejmé, že podstatou TPP není „volný“ obchod.

Nový Zéland pohrozil, že kvůli způsobu, jímž Kanada a USA řídí obchod s mléčnými výrobky, od dohody odstoupí. Austrálie není spokojena s tím, jak USA a Mexiko řídí obchod s cukrem. USA se zase nelíbí, jak Japonsko řídí obchod s rýží. Tato odvětví se ve svých zemích opírají o významné voličské bloky. S ohledem na to, jak by TPP rozvíjelo agendu, která ve skutečnosti jde proti volnému obchodu, přesto představují jen špičku ledovce.

Na úvod uvažme, jak by dohoda přispěla k rozšíření práv k duševnímu vlastnictví ve prospěch farmaceutických společností, jak jsme zjistili z uniklých verzí projednávaného textu. Ekonomický výzkum jasně dokládá tvrzení, že taková práva k duševnímu vlastnictví v nejlepším případě pobízejí ke slabému výzkumu. Dokonce existuje důkaz o opaku: když Nejvyšší soud USA zneplatnil patent společnosti Myriad na gen BRCA, vyvolalo to příval inovací, které přinesly lepší testy a nižší náklady. Ustanovení TPP by brzdila otevřenou konkurenci a zvyšovala ceny pro spotřebitele v USA a po celém světě – což je protiklad volného trhu.