Jak prodat jednání o globálním obchodu

Během roku od krachu obchodních jednání v Cancúnu zesílil v rozvojovém světě významně pocit, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda. Jak by ovšem vypadala dobrá dohoda?

Britské Společenství národů nedávno položilo tuto otázku mně a Iniciativě pro strategický dialog, mezinárodní síti ekonomů usilující o pomoc rozvojovým zemím. Naším prvním sdělením bylo, že současné kolo obchodních jednání - zvláště v podobě, do jaké se vyvinulo - si ani nezaslouží označení „rozvojové kolo".

Již dlouho před výtržnostmi, které poznamenaly jednání Světové obchodní organizace v Seattlu v roce 1999, jsem volal po skutečném „rozvojovém kole" obchodních jednání, jež by napravilo nerovnosti dané koly předešlými. Agendu pro tato jednání stanovovaly rozvinuté země se svými dominantními firemními a finančními zájmy. Zda budou mít z výsledku jednání prospěch rozvojové země, to je zajímalo jen pramálo. Nejchudší region světa, subsaharská Afrika, na tom byl po posledním uruguayském kole obchodních jednání dokonce ještě hůře.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Kt2NMgS/cs;