china real estate development In Pictures Ltd./Corbis via Getty Images

Reformy, jež potřebuje Čína

NEW YORK – Na letošek připadá desetileté výročí propuknutí finanční krize. Pro Spojené státy je rok 2018 zcela jiný, než byl rok 2008. Ekonomika přešla od pokraje kolapsu k pokraji přehřátí, díky rozsáhlému snížení daní, které bylo zavedeno, když už byl růst robustní. Dramaticky se proměnil také postoj vůči Číně. Uznání, že za účelem řízení globální poptávky je nezbytné s Čínou spolupracovat, vystřídalo ochranářství a nepřátelství.

Čína ovšem pociťuje roky 2018 a 2008 v jednom významném ohledu jako podobné: negativní šoky pocházející ze Spojených států představují závažnou hrozbu pro její hospodářský růst. V roce 2008 byl tímto šokem pokles poptávky po jejím vývozu, v důsledku pádu Lehman Brothers a navazující celosvětové finanční krize. Dnes je jím obchodní válka zahájená administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Rizika, jimž Čína čelí, se jí nevymykají z kontroly. Situace by se mohla zhoršit, kdyby země zopakovala své politické reakce roku 2008 – konkrétně kdyby se s cílem posílit poptávku spolehla výhradně na mohutnou fiskální a monetární stimulaci.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/YdZT9UQcs