7

Chiméra měnové manipulace

CAMBRIDGE – Americký prezident Barack Obama stále naléhá na to, aby dostal pravomoc dojednávat obchodní dohody a využil ji k dovršení rozhovorů o Transpacifickém partnerství (TPP) a Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) s Evropskou unií. Mnozí v Kongresu USA ale trvají na tom, že do dohod se nejprve musí přidat ujednání zabraňující manipulaci měn.

Řekněme si to jasně: kdyby USA trvaly na tom, že součástí obchodních smluv budou „přísná a vymahatelná pravidla měnové kázně,“ žádné dohody se neuzavřou. Ostatní země by odmítly – a právem. Nikdy nebyl dobrý nápad navazovat snahy předcházet měnové manipulaci na obchodní dohody a dobrý nápad to není ani dnes.

Pravda, jsou doby, kdy lze měny konkrétních zemí považovat za podhodnocené či nadhodnocené, a jsou doby, kdy jejich obchodní partneři mají legitimní zájem na takovou věc poukázat. Ale i když je nesoulad měn poměrně jasný, obchodní dohody nejsou správným způsobem jak se k němu stavět. Mezi vhodnější nástroje k řešení potíží se směnnými kurzy patří Mezinárodní měnový fond, G20, G7 a dvojstranná jednání.

O podhodnoceném žen-min-pi se úspěšně jednalo při dvojstranných rozhovorech mezi Čínou a USA v letech 2004 až 2011. Čína nechala měnu postupně zhodnotit o 35 %. Dnes je pohodlně v normálním rozpětí.