0

Toxické testy

CAMBRIDGE – Vláda Spojených států dnes povoluje deseti z největších amerických bank splatit kapitál v objemu přibližně 70 miliard dolarů, který do nich loni na podzim napumpovala. Toto rozhodnutí přichází poté, co banky prošly takzvanými „zátěžovými zkouškami“ finanční životaschopnosti, které si vyžádalo americké ministerstvo financí, a poté, co se některým z nich podařilo získat dodatečný kapitál, jejž podle výsledků zkoušek potřebovaly.

Mnoho lidí si tento vývoj událostí vyložilo tak, že americkým bankám – které jsou klíčové pro americkou i světovou ekonomiku – už žádné potíže nehrozí. Takový závěr je však hluboce pomýlený.

Ve skutečnosti se americké zátěžové zkoušky nesnažily odhadnout ztráty bank z mnoha „toxických aktiv“, které tvoří srdce finanční krize. Americký model se nicméně ujímá. Ministři financí zemí skupiny G-8 se tento měsíc dohodli, že budou následovat USA a provedou zátěžové zkoušky i na svých bankách. Mají-li však být výsledky těchto testů spolehlivé, měly by se vyhnout zásadní slabině amerických zkoušek.

Americká vláda se až donedávna soustředila převážně na toxická aktiva, která zatěžovala účetní bilance bank. Ačkoliv účetní pravidla často umožňují bankám, aby tato aktiva oceňovaly nominální hodnotou, panuje všeobecné přesvědčení, že základní hodnota mnoha toxických aktiv výrazně klesla pod hodnotu nominální. Obamova administrativa přišla s plánem vynaložit až jeden bilion dolarů na odkup toxických aktiv bank, avšak prozatím byl tento plán uložen k ledu.