Margaret Scott

Toxické testy

CAMBRIDGE – Vláda Spojených států dnes povoluje deseti z největších amerických bank splatit kapitál v objemu přibližně 70 miliard dolarů, který do nich loni na podzim napumpovala. Toto rozhodnutí přichází poté, co banky prošly takzvanými „zátěžovými zkouškami“ finanční životaschopnosti, které si vyžádalo americké ministerstvo financí, a poté, co se některým z nich podařilo získat dodatečný kapitál, jejž podle výsledků zkoušek potřebovaly.

Mnoho lidí si tento vývoj událostí vyložilo tak, že americkým bankám – které jsou klíčové pro americkou i světovou ekonomiku – už žádné potíže nehrozí. Takový závěr je však hluboce pomýlený.

Ve skutečnosti se americké zátěžové zkoušky nesnažily odhadnout ztráty bank z mnoha „toxických aktiv“, které tvoří srdce finanční krize. Americký model se nicméně ujímá. Ministři financí zemí skupiny G-8 se tento měsíc dohodli, že budou následovat USA a provedou zátěžové zkoušky i na svých bankách. Mají-li však být výsledky těchto testů spolehlivé, měly by se vyhnout zásadní slabině amerických zkoušek.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/VSclK2H/cs;