Směřování k širší Evropě

„Je v zájmu Evropské unie kolem svých hranic podporovat prstenec dobře spravovaných zemí, s nimiž lze udržovat úzké vztahy založené na spolupráci," říká dokument o evropské bezpečnosti přijatý roku 2003. Evropská komise teď tento princip rozvíjí ve formě iniciativy „Širší Evropa".

Zůstane-li ovšem iniciativa vnitřní záležitostí bruselské byrokracie, velký příslib, jímž je, naplnit nedokáže. Musí se stát iniciativou politickou. Je třeba, aby EU podala ruku svým méně vyspělým sousedům. To je v nejvlastnějším zájmu Evropy, avšak bez dostatečné politické a finanční podpory se úspěch dostavit nemůže.

Nejúčinnějším nástrojem, jímž EU může ovlivňovat politické a hospodářské dění v sousedních zemích, jsou vyhlídky na členství. Kvůli potížím, jež přineslo současné rozšíření, bohužel není realistické, že by bylo členství nabídnuto dalším zemím mimo ty, které již padají v úvahu, tedy Bulharsko, Rumunsko, Turecko a případně i balkánské země.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ivhWU8W/cs;