Vzdělání je bezpečnostní otázka

LONDÝN – V listopadu jsem poprvé po 13 letech hovořil v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů. Žasl jsem, jak odlišná je tam dnes nálada. V září 2000 vypadal svět úplně jinak. Během prvních deseti let po pádu Berlínské zdi jsme se snažili formulovat nové bezpečnostní uspořádání. Samozřejmě existovaly překážky. Když jsme však tehdy diskutovali o vymýcení chudoby v rozvojovém světě, byla atmosféra odlehčená, ba přímo pozitivní.

Nyní vládla v radě temná nálada. A první dny roku 2014 ji zatemnily ještě víc. Projděte si souhrn událostí kteréhokoliv dne a najdete články o terorismu a násilí páchaných v zájmu falešného pohledu na náboženství. Zčásti ho páchají nestátní aktéři a zčásti samotné státy; vždy k němu však dochází v kontextu sporů a konfliktů definovaných odlišnostmi v náboženské víře.

Taková je nová bitva jednadvacátého století. Nevyhrajeme ji, pokud nebudeme bojovat s jejími základními příčinami a současně i s jejími strašlivými důsledky.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/tbNalPA/cs;