0

Se sociálními médii do Ruska

MOSKVA – Nedávno jsem byla součástí delegace amerického ministerstva zahraničí a Bílého domu do Ruska. Naším úkolem bylo tříbit americko-ruskou spolupráci, v souladu s americkými politikami „státnictví 21. století“ a občanské diplomacie. Zní to velkomyslně, jelikož Rusové se nejvíc zajímali o to jak vybudovat vlastní Silicon Valley.

Rusové si mysleli, že cestou vpřed je dát technologickým firmám nějaké peníze a usídlit je poblíž vynikající univerzity. Ejhle: nové Silicon Valley. Americká delegace se zase domnívala, že by bylo možné přidat pěstování sociálních sítí a budování občanské společnosti. Co se mne týče, přispěla jsem svými obvyklými cynickými názory, zrozenými během cest do Ruska, jež jsem v posledních 20 letech podnikala každý rok hned několikrát.

Byli jsme nesourodá skupinka devíti odborníků na techniku, včetně generálního ředitele eBay Johna Donahoea, předsedy Mozilla Foundation Mitchella Bakera a zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho. A pak s námi byl herec Ashton Kutcher, o němž jsem sotva kdy slyšela. Navzdory jeho slávě se ukázalo, že technice seriózně rozumí a že umí mimořádně dobře jednat s lidmi.

Ponaučení, která jsme si z cesty odnesli, mají význam pro každého, kdo chce vytvořit Silicon Valley anebo jen organizaci v podobném stylu – tedy organizaci, která dokáže produkovat inovace a uvádět je do praxe a stát se živnou půdou pro zisky, spokojené pracující, sériové podnikatele a moderní, živé hospodářství.