Je čas znárodnit nesolventní banky

NEW YORK – Před rokem jsem předpověděl, že ztráty amerických finančních institucí dosáhnou nejméně jednoho bilionu dolarů a dost možná se vyšplhají až na dva biliony. V té době panovala mezi ekonomy a politiky shoda, že tyto odhady jsou přehnané, protože se věřilo, že ztráty z podřadných hypoték činí pouze asi 200 miliard dolarů.

Tehdy jsem poukazoval na skutečnost, že jelikož Spojené státy a globální ekonomika sklouzávají do těžké recese, přesáhnou bankovní ztráty oblast podřadných hypoték a zasáhnou i hypotéky téměř bonitní a bonitní, jakož i oblast komerčních nemovitostí, kreditních karet, automobilových leasingů, studentských půjček, průmyslových a komerčních úvěrů, firemních dluhopisů, vládních dluhopisů, dluhopisů státních a místních samospráv i ztráty ze všech aktiv, které podobné půjčky sekuritizovaly. Americké banky již od té doby skutečně odepsaly více než jeden bilion dolarů (což byl můj optimistický odhad ztrát) a instituce jako MMF a Goldman Sachs dnes předpovídají ztráty přesahující dva biliony.

Pokud si však myslíte, že částka 2 biliony dolarů je již dost vysoká, pak nejnovější odhady mé výzkumné a poradenské společnosti RGE Monitor naznačují, že celkové ztráty z půjček poskytnutých americkými finančními institucemi a z pádu tržní hodnoty aktiv v jejich držení (produktů, jako jsou cenné papíry kryté hypotékami) se vyšplhají na zhruba 3,6 bilionu dolarů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Vl84ALv/cs;