58

Tři Trumpové

NEW YORK – Ještě nikdy v nedávných dějinách nevyvolala změna vedení takovou pozornost a tolik spekulací jako nástup Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta. Chceme-li zjistit, co tato změna znamená a co věstí do budoucna, musíme objasnit tři záhady, protože i Trump existuje ve třech různých verzích.

První Trump je přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina. Trumpovo nadšení z Putina představuje nejkonzistentnější část jeho rétoriky. Navzdory obecnému pohledu na svět, jenž vidí Spojené státy jako oběť zahraničních mocností – Číny, Mexika, Íránu, Evropské unie –, hoří Trumpův zápal pro Putina jasným plamenem.

Americký prezident bývá vykreslován buď jako naivní obdivovatel mužů tvrdé ruky, jako je Putin, nebo jako dlouhodobý nástroj ruských zpravodajských služeb – podle toho, kdo se k této otázce vyjadřuje. Téměř jistě však má tento stav nějaký skrytý důvod, který by mohl Trumpovu administrativu zničit, pokud se potvrdí některá ze zlověstných verzí. Dnes víme, že se podařilo ověřit několik klíčových údajů a podrobností obsažených v neslavně proslulém „fasciklu“ o Trumpových vztazích s Putinem, který sestavil jeden bývalý důstojník britské zpravodajské služby.

Stále větší počet nepřímých důkazů naznačuje, že Trumpa už několik desítek let podporují ruské peníze. Ruští oligarchové možná zachránili Trumpa před osobním bankrotem a jeden z nich podle všeho cestoval na řadu míst, která Trump navštívil během své předvolební kampaně; dost možná vystupoval jako spojka s Kremlem. A mnozí nejdůležitější členové Trumpova týmu – včetně jeho prvního manažera kampaně Paula Manaforta, nedávno vyhozeného poradce pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna, někdejšího generálního ředitele firmy ExxonMobil a současného ministra zahraničí Rexe Tillersona nebo magnáta hedgeových fondů a ministra obchodu Wilbura Rosse – realizovali s Ruskem či ruskými oligarchy významné obchodní transakce.