kjames1_spencer platt_getty images_stock market pandemic Spencer Platt/Getty Images

Nowe Podejście do Odporności w Biznesie

LONDYN / GENEWA – COVID-19 to największy kryzys zdrowia publicznego od stulecia, który spowodował najgłębszą recesję gospodarczą współczesnej epoki. Pandemia ujawniła słabe punkty systemów zdrowia publicznego i sieci bezpieczeństwa socjalnego na całym świecie, ujawniła ogromne nierówności i zademonstrowała, jak wielkie zakłócenia mogą się rozprzestrzeniać lawinowo poprzez wzajemnie połączone systemy. Okazało się, że nasze społeczeństwa i gospodarki nie są tak odporne, jak sądziliśmy.

Jednym z powodów, dla których tak trudno nam zareagować na COVID-19 jest to, że usunęliśmy wszelki „luz” z naszych systemów. Firmy stały się uczniami ewangelii wydajności i produkcji na czas, fiskalnie obciążone rządy walczą o zapewnienie nawet najbardziej podstawowych usług, a my doprowadziliśmy naturalne systemy do granic ich możliwości. Teraz, gdy nadszedł kryzys, widzimy, że to, co było postrzegane jako nadmierny zastój, było koniecznością.

Czekają nas kolejne kryzysy, od efektów domina wynikających z COVID-19, po pełne skutki zmiany klimatu i innych zakłóceń w systemach naturalnych, na których polegamy. Niektóre kryzysy nieuchronnie pojawią się jako „czarne łabędzie” bez ostrzeżenia, ale wiele innych będzie tym, co MicheleWucker nazywa „szaryminosorożcami”: wysoce prawdopodobne, potężne zagrożenia, z których zdajemy sobie sprawę, ale niestety zwykle ignorujemy.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/X9sCKKCpl