Nesprávná daň pro Evropu

CAMBRIDGE – Evropa už stejně trpí, tak proč nenasypat do ran trochu soli? Tak zřejmě uvažuje Evropská komise, když navrhuje zavedení daně z finančních transakcí (FTT) – jde o zatím poslední reakci komise na hnisající problémy evropského růstu a financí.

Emoční lákavost daně uvalené na všechny finanční transakce je nesporná. Běžní Evropané musí platit daň z přidané hodnoty z většiny zboží a služeb, které si koupí – proč tedy nezdanit také nákupy akcií, dluhopisů a všech možných derivátů? Taková daň bezpochyby zasáhne zámožné jednotlivce a finanční firmy daleko více než kohokoliv jiného a kromě toho přinese hromadu příjmů.

Evropská komise skutečně odhaduje, že navrhovaná daň ve výši pouhých 0,1% na obchody s akciemi a dluhopisy a 0,01% na deriváty vynese více než 50 miliard eur ročně. A návdavkem FTT omezí destabilizující spekulace na finančních trzích.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/BL8GSiY/cs;