0

Mistrovství světa ve fotbale a africké ženy

NAIROBI – Když jsem se před 25 lety narodila, bývalo vzácností, ba dokonce tabu, aby ženy v Africe diskutovaly o fotbale. S kamarádkami se teď ale věnujeme právě hovorům o kopané.

Vyrostla jsem v Keni, kde moji krajané zaníceně sledují anglickou Premier League, snad kvůli naší koloniální vazbě na Anglii. Keňané prožívají Premier League tak náruživě, že se loni jistý fanoušek Arsenalu, Suleiman Omondi, po prohře svého týmu s Manchester United oběsil. Letos jiný fanoušek Arsenalu v pobřežním městě Lamu bodl do břicha příznivce klubu Manchester United.

Kopanou milují i Keňanky. Já fandím Chelsea a většina mých kamarádek také. Hádáme se zřídka. Vzájemně se utěšujeme, když Chelsea prohraje, a jsme společně jako na jehlách, když náš tým nastoupí proti velkým klubům, třeba když nedávno hrál s Liverpoolem, jediným významným soupeřem, který Chelsea dělil od anglického titulu. Chelsea naštěstí vyhrála.

Jak se ale mistrovství světa posouvá ke čtvrtfinálovým a semifinálovým zápasům, moje kamarádky se začaly přít. Neoháníme se sice po sobě pěstmi jako muži, ale jsme úplně stejně vášnivé, obzvlášť proto, že se světově nejproslulejší klání odehrává na našem kontinentu. Občas se zdá, jako bychom trávily víc času dohady o fotbale než klábosením o mužích.