O bohatství druhů

Ačkoli vědci vesměs souhlasí s tím, že ztráta biologické rozmanitosti - biodiverzity - je jednou z největších hrozeb životnímu prostředí, u laické veřejnosti toto povědomí značně pokulhává. Část viny na tom nesou ekologové a odborníci na životní prostředí, kteří nedokázali své obavy smysluplně vysvětlit běžným lidem. Jejich úkol jim však ztěžují odmítavci, pro které jsou obavy ze zhoršující se rozmanitosti živočišných druhů spiknutím přírodních fanatiků, kteří chtějí přírodu povýšit nad člověka.

Pravda je ovšem zcela jiná: ohrožení přírodní rozmanitosti znamená, že by lidstvo mohlo přijít o klíčové vlastnosti životně důležitých systémů, a tím pádem je hrozbou pro naše osobní i ekonomické blaho. S akcemi na nápravu tohoto stavu již nelze déle otálet.

Ti, kdo tvrdí, že krize biologické rozmanitosti je vykonstruovaná, či přinejmenším nadsazená, často poukazují na mnohdy přehnané odhady tempa vymírání živočišných druhů, které se čas od času objeví v novinách. Na základě těchto přikrášlených čísel kritikové argumentují, že vlastně o žádný problém nejde.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/gagMs2S/cs;