Války o čínské následnictví

Jaké politické reformy uskuteční v Číně Chu Ťin-tchao? To je otázka pro devětapadesátiletého inženýra, který příští měsíc převezme vedení největší a nejdéle vládnoucí komunistické strany na světě. Zatímco čínskému politickému dění už od léta dominuje handrkování kolem Chuova nástupu k moci - a zjevný zájem prezidenta Ťiang Ce-mina zůstat na scéně co nejdéle -, mnohem důležitější pro budoucnost Číny je hodnotící pohled na to, co Chu zdědí a jak se svým dědictvím naloží.

Kariéra Chu Ťin-tchaa nebudí optimismus. V roce 1998 jej citoval list Sin-chua: ,,Dobrý vůdce by se měl zasazovat o demokratický vývoj." Ťin-tchaovo pojetí demokracie ovšem zjevně neobsahuje myšlenku přímé volby nejvyšších představitelů státu ani záruky svobod jednotlivce.

Podle Wu Ťia-sianga, někdejšího člena sekretariátu ústředního výboru strany, který v něm před svým zatčením během masakru na náměstí Tchien-an-men v roce 1989 a následným tříletým žalářem pracoval na politických reformách, Chu věří ve vládu elit zvolených v přísném zkušebním a schvalovacím řízení. Ve vnitrostranických projevech Chu tvrdí, že klíčem k politické reformě je výchova kádrů a zkvalitnění provozu strany. Tyto ideály se objevily v novém zákonu o politických kádrech, schváleném v červenci letošního roku a osobně Chuem oznámeném. Tento elitářský model se zamlouvá těm čínským intelektuálům, kteří si přejí vytříbené a rafinované vůdce.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/d3hRWZ7/cs;