0

Válka proti iráckým ženám

BAGDÁD – Irácké ženské organizace i mezinárodní pozorovatelé upozorňují na stupňující se válku proti ženám v Iráku, jíž napomáhají všeobecný chaos a stav bezpráví pod americkou okupací. Vedle násilí páchaného americkými vojáky ve věznicích i mimo ně, čelí ženy v Iráku každodennímu násilí ze strany militantů pod rouškou náboženství a „osvobozování“.

Podle Oddělení OSN pro koordinaci humanitární činnosti bylo loni v Basře, druhém největším městě Iráku a pevnosti konzervativních šíitských skupin, zavražděno 133 žen, neboť porušily „islámská učení“ nebo se staly obětí „vražd ze cti“. Použité metody jsou dokladem mocného návratu dříve potlačených kmenových sil, jimž okupace uvolnila ruce: ženy jsou zaškrceny nebo sťaty a odsekávají se jim ruce, paže i nohy.

Vzhledem k tomu, že americké síly v Iráku ve snaze stabilizovat zemi financují jak sunnitské, tak šíitské kmenové vůdce, podmínky pro ženy jsou den ze dne zhoubnější. Islamističtí předáci uvalili na ženy nová omezení, včetně zapovězení práce, zákazů cestovat bez mahrama (mužského opatrovníka) a povinného nošení závoje.

Podle Organizace svobody žen v Iráku (OWFI), založené roku 2003 v Bagdádu, jsou ženy šikanovány, objeví-li se na ulicích většiny iráckých větších i menších měst, ve vzdělávacích institucích nebo na pracovištích. Dnes už dokonce v některých jižních městech ovládaných islamistickými stranami a kmenovými vůdci existují zóny, kam je „vstup žen zakázán“.