0

Zeď, která blokuje ,,cestovní mapu``

Takzvaná ,,cestovní mapa`` k míru mezi Izraelci a Palestinci obsahuje bezpočet krvavých objížděk. Jen málo Izraelců očekává, že palestinský premiér Mahmúd Abbás zajistí bezpečnost Izraele nebo zavede dalekosáhlé politické a finanční reformy. Jen málo Palestinců na druhé straně očekává, že izraelský premiér Ariel Saron zajistí to, co si přejí oni: zmrazení výstavby a rozsiřování osad a v konečném důsledku i vytvoření skutečně suverénního palestinského státu na celistvém území.

Při průzkumu názorů Izraelců a Palestinců na ,,cestovní mapu`` jsme spolu s Jaakovem Samirem z Hebrejské univerzity zjistili, že pouze 15% Palestinců souhlasí, že Saron dostojí izraelským závazkům, zatímco pouhých 30% Izraelců věřilo, že Mahmúd Abbás dodrží palestinskou část dohody.

Klíčovým faktorem první fáze ,,cestovní mapy`` zůstává pro obě strany bezpečnost. ,,Cestovní mapa`` vyzývá Palestince, aby podnikli opatření, která zajistí ukončení násilí. Jedním z prvních palestinských úspěchů byla dohoda o příměří, k níž přistoupily vsechny frakce včetně hnutí Hamas a Islámský džihád (jakkoliv si obě skupiny vyhrazují právo odplaty za ,,cílenou likvidaci`` svých předáků ze strany Izraele).

,,Cestovní mapa`` vsak stanovuje, že palestinské úřady přijmou dodatečná opatření včetně zatýkání osob, které budou plánovat nebo provádět násilné útoky, jakož i ,,demontáže teroristických kapacit a infrastruktury`` včetně konfiskace nezákonně držených zbraní ozbrojeným skupinám. Palestinské bezpečnostní služby zjisťují, že toho nejsou schopny, aniž by riskovaly občanskou válku.