Zeď, která blokuje ,,cestovní mapu``

Takzvaná ,,cestovní mapa`` k míru mezi Izraelci a Palestinci obsahuje bezpočet krvavých objížděk. Jen málo Izraelců očekává, že palestinský premiér Mahmúd Abbás zajistí bezpečnost Izraele nebo zavede dalekosáhlé politické a finanční reformy. Jen málo Palestinců na druhé straně očekává, že izraelský premiér Ariel Saron zajistí to, co si přejí oni: zmrazení výstavby a rozsiřování osad a v konečném důsledku i vytvoření skutečně suverénního palestinského státu na celistvém území.

Při průzkumu názorů Izraelců a Palestinců na ,,cestovní mapu`` jsme spolu s Jaakovem Samirem z Hebrejské univerzity zjistili, že pouze 15% Palestinců souhlasí, že Saron dostojí izraelským závazkům, zatímco pouhých 30% Izraelců věřilo, že Mahmúd Abbás dodrží palestinskou část dohody.

Klíčovým faktorem první fáze ,,cestovní mapy`` zůstává pro obě strany bezpečnost. ,,Cestovní mapa`` vyzývá Palestince, aby podnikli opatření, která zajistí ukončení násilí. Jedním z prvních palestinských úspěchů byla dohoda o příměří, k níž přistoupily vsechny frakce včetně hnutí Hamas a Islámský džihád (jakkoliv si obě skupiny vyhrazují právo odplaty za ,,cílenou likvidaci`` svých předáků ze strany Izraele).

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vNI4bZz/cs;