0

Neznámý příslib internetové svobody

MELBOURNE – Společnost Google se stáhla z Číny s odůvodněním, že není nadále ochotna upravovat svůj vyhledávač tak, aby blokoval informace, které si čínská vláda nepřeje zpřístupnit svým občanům. V liberálních demokraciích po celém světě se toto rozhodnutí setkalo se všeobecným nadšením.

V jedné z těchto liberálních demokracií, totiž v Austrálii, však vláda nedávno prohlásila, že prosadí legislativu, která bude blokovat přístup na některé webové stránky. Zakázaný materiál zahrnuje dětskou pornografii, styk se zvířaty, incest, názorné zobrazování násilí „s velkým dopadem“, vše co propaguje nebo poskytuje návod k trestné činnosti či násilí, detailní popisy užívání zakázaných drog a návodné informace o sebevraždě na webových stránkách podporujících právo na smrt smrtelně nebo neléčitelně nemocných osob.

Průzkum mezi čtenáři listu Sydney Morning Herald nicméně ukázal, že 96% respondentů se staví proti těmto navrhovaným opatřením a pouze 2% je podporují. Hlasování se přitom zúčastnilo více čtenářů než jakéhokoliv předchozího průzkumu zveřejněného na webové stránce deníku a výsledek je ze všech těchto průzkumů nejjednoznačnější.

Internet je stejně jako parní stroj technologickou revolucí, která změnila svět. Máte-li dnes internetové připojení, máte na dosah ruky takové množství informací, jaké bylo dříve dostupné pouze lidem s přístupem do největších světových knihoven – ve většině ohledů je dokonce množství informací dostupných přes internet nesrovnatelně vyšší než v těchto knihovnách a navíc je neskonale snazší najít, co hledáte.