Odlesňování světa

Každý, koho potkám, tvrdí, že stromy miluje – a myslí se skutečná láska –, a přesto se lidský rod kolektivně chová tak, jako by veškerou zelení pohrdal. Povystoupíte-li z toho či onoho biomu, v němž se právě nacházíte, a pohlédnete na celou Zemi a její lesy skrze zaznamenané dějiny, uvidíte, že vztah mezi lidmi a stromy vypadá kupodivu jako válka (což je název nedávno vydané knihy o lesích od Derricka Jensena a George Draffana – Strangely Like War ).

Skutečný rozsah poškození je těžké stanovit, protože mnoho let se nevedly záznamy, avšak odhady říkají, že lidé vykáceli nebo vypálili 75% původních světových lesů. Některé samozřejmě opět dorostly nebo byly znovu vysazeny, ale předpokládá se, že v současnosti máme jen polovinu rozlohy zalesněné půdy, než jsme na této planetě kdysi mívali.

V některých oblastech, zejména v sušších místech planety, bylo odlesnění tak silné a následovalo po něm tak intenzivní spásání, že stromy už nedokázaly znovu dorůst. Krajina se navždy změnila.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ktYupxW/cs;