a5d4d00346f86f380efa741a_dr2042c.jpg

OSN přebírá řízení

NEW YORK – Zatímco ve Spojených státech nepolevují diskuse o „zelených výhoncích“ oživení, v mnoha zemích, zejména v rozvojovém světě, se situace zhoršuje. Pokles v USA začal krachem finanční soustavy, který se zakrátko přetavil ve zpomalení reálné ekonomiky. V rozvojovém světě je to ale přesně naopak: k ekonomickému oslabení vedl pokles vývozů, úbytek převodů ze zahraničí, nižší přímé zahraniční investice a strmé propady kapitálových toků. V důsledku toho se teď i země s dobrými regulatorními systémy potýkají s problémy ve finančním sektoru.

Konference Organizace spojených národů zaměřená na globální hospodářskou krizi a její dopady na rozvojové země dosáhla 23. června konsenzu jak nad příčinami poklesu, tak ohledně toho, proč tak zle postihuje rozvojové země. Nastínila některá opatření, která by se měla zvážit, a zřídila pracovní skupinu, která prozkoumá další kroky vpřed, snad pod vedením nově vytvořené expertní skupiny.

Jednalo se o pozoruhodnou shodu: jelikož OSN oproti tomu, co nabídla G-20, zajistila v mnoha ohledech jasnější popis krize i toho, co je zapotřebí udělat, ukázala, že rozhodování se nemusí omezovat na samozvaný klub, jemuž chybí politická legitimita a do velké míry mu dominují ti, kdo mají značnou primární zodpovědnost za krizi. Dohoda skutečně doložila hodnotu inkluzivnějšího přístupu – například tím, že vznesla klíčové otázky, které by pro některé větší země mohly být příliš politicky citlivé, anebo že poukázala na obavy, které trápí ty nejchudší, ač pro ty nejbohatší jsou méně významné.

https://prosyn.org/1EFxF0ncs