Ekonomika USA: Praskne další bublina?

Je nasnadě se dnes domnívat, že ekonomika Spojených států amerických prochází jakýmsi pomyslným bublinovým stavem. Jde o bublinu stejného typu, která v minulých deseti letech praskla v několika jiných ekonomikách, např. v Japonsku, Jižní Koreji nebo v Mexiku. Všechny tyto finanční bubliny mohly úspěšně narůstat díky mýtu neviditelnosti ekonomiky. Japonci si například před deseti lety mysleli, že dosáhli hospodářského vrcholu. Je to až neuvěřitelné, ale spousta seriózních analytiků tehdy tvrdila, že Japonsko je na hranici dobytí světové ekonomiky. Tvrdila to bohužel jen do té doby, než se japonské akcie propadly o více než 50 %. Mexiko si myslelo, že dohody s USA o volném obchodu povedou k ekonomické expanzi země; pár měsíců nato se ale celá ekonomika octila v nejvážnější krizi, kterou nepamatovala celá generace.

Mnozí si dnes ve Spojených státech myslí, že americké hospodářství je nezastavitelné, že internetová revoluce, která dnes hýbe celou zemí, je nejbáječnější věc od dob samotné průmyslové revoluce. Taková hyperbola, a vůbec celý vzdouvající se americký burzovní trh, který těmto umíněným názorům slepě věří, by nás měla přimět k zamyšlení. Nejde náhodou jen o přehnanou aroganci, jako v případě předchozích bublin? Pokud by rozkvět amerického burzovního trhu měl opravdu skončit nebo se obrátit, co by to znamenalo pro zbytek světa?

Spojené státy ženou kupředu dvě bezesporu mocné síly – neskutečná pružnost jejich tržního systému a vysoká zběhlost v rozvoji nových technologií. Současný vzestup Spojených států do velké míry vděčí obrovským investicím amerických firem do nových informačních technologií. Díky osobité kombinaci tržních trendů a inovací se hospodářství USA mění opravdu závratnou rychlostí. Finanční bubliny vznikají bohužel tam, kde je ekonomika opravdu silná. Bublina se objeví ve chvíli, kdy tyto skutečné ekonomické síly nabývají v očích investorů přehnaných, až mytických rozměrů. Ti pak do burzovního trhu bezhlavě házejí obrovské sumy peněz, aniž by dávali pozor na realistické možnosti budoucích zisků.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/iCleYkS/cs;
 1. Sean Gallup/Getty Images

  Angela Merkel’s Endgame?

  The collapse of coalition negotiations has left German Chancellor Angela Merkel facing a stark choice between forming a minority government or calling for a new election. But would a minority government necessarily be as bad as Germans have traditionally thought?

 2. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.

 3. A GrabBike rider uses his mobile phone Bay Ismoyo/Getty Images

  The Platform Economy

  While developed countries in Europe, North America, and Asia are rapidly aging, emerging economies are predominantly youthful. Nigerian, Indonesian, and Vietnamese young people will shape global work trends at an increasingly rapid pace, bringing to bear their experience in dynamic informal markets on a tech-enabled gig economy.

 4. Trump Mario Tama/Getty Images

  Profiles in Discouragement

  One day, the United States will turn the page on Donald Trump. But, as Americans prepare to observe their Thanksgiving holiday, they should reflect that their country's culture and global standing will never recover fully from the wounds that his presidency is inflicting on them.

 5. Mugabe kisses Grace JEKESAI NJIKIZANA/AFP/Getty Images

  How Women Shape Coups

  In Zimbabwe, as in all coups, much behind-the-scenes plotting continues to take place in the aftermath of the military's overthrow of President Robert Mugabe. But who the eventual winners and losers are may depend, among other things, on the gender of the plotters.

 6. Oil barrels Ahmad Al-Rubaye/Getty Images

  The Abnormality of Oil

  At the 2017 Abu Dhabi Petroleum Exhibition and Conference, the consensus among industry executives was that oil prices will still be around $60 per barrel in November 2018. But there is evidence to suggest that the uptick in global growth and developments in Saudi Arabia will push the price as high as $80 in the meantime.

 7. Israeli soldier Menahem Kahana/Getty Images

  The Saudi Prince’s Dangerous War Games

  Saudi Arabia’s Crown Prince Mohammed bin Salman is working hard to consolidate power and establish his country as the Middle East’s only hegemon. But his efforts – which include an attempt to trigger a war between Israel and Hezbollah in Lebanon – increasingly look like the work of an immature gambler.