Ekonomika USA: Praskne další bublina?

Je nasnadě se dnes domnívat, že ekonomika Spojených států amerických prochází jakýmsi pomyslným bublinovým stavem. Jde o bublinu stejného typu, která v minulých deseti letech praskla v několika jiných ekonomikách, např. v Japonsku, Jižní Koreji nebo v Mexiku. Všechny tyto finanční bubliny mohly úspěšně narůstat díky mýtu neviditelnosti ekonomiky. Japonci si například před deseti lety mysleli, že dosáhli hospodářského vrcholu. Je to až neuvěřitelné, ale spousta seriózních analytiků tehdy tvrdila, že Japonsko je na hranici dobytí světové ekonomiky. Tvrdila to bohužel jen do té doby, než se japonské akcie propadly o více než 50 %. Mexiko si myslelo, že dohody s USA o volném obchodu povedou k ekonomické expanzi země; pár měsíců nato se ale celá ekonomika octila v nejvážnější krizi, kterou nepamatovala celá generace.

Mnozí si dnes ve Spojených státech myslí, že americké hospodářství je nezastavitelné, že internetová revoluce, která dnes hýbe celou zemí, je nejbáječnější věc od dob samotné průmyslové revoluce. Taková hyperbola, a vůbec celý vzdouvající se americký burzovní trh, který těmto umíněným názorům slepě věří, by nás měla přimět k zamyšlení. Nejde náhodou jen o přehnanou aroganci, jako v případě předchozích bublin? Pokud by rozkvět amerického burzovního trhu měl opravdu skončit nebo se obrátit, co by to znamenalo pro zbytek světa?

Spojené státy ženou kupředu dvě bezesporu mocné síly – neskutečná pružnost jejich tržního systému a vysoká zběhlost v rozvoji nových technologií. Současný vzestup Spojených států do velké míry vděčí obrovským investicím amerických firem do nových informačních technologií. Díky osobité kombinaci tržních trendů a inovací se hospodářství USA mění opravdu závratnou rychlostí. Finanční bubliny vznikají bohužel tam, kde je ekonomika opravdu silná. Bublina se objeví ve chvíli, kdy tyto skutečné ekonomické síly nabývají v očích investorů přehnaných, až mytických rozměrů. Ti pak do burzovního trhu bezhlavě házejí obrovské sumy peněz, aniž by dávali pozor na realistické možnosti budoucích zisků.

https://prosyn.org/iCleYkScs