Ekonomika USA: Praskne další bublina?

Je nasnadě se dnes domnívat, že ekonomika Spojených států amerických prochází jakýmsi pomyslným bublinovým stavem. Jde o bublinu stejného typu, která v minulých deseti letech praskla v několika jiných ekonomikách, např. v Japonsku, Jižní Koreji nebo v Mexiku. Všechny tyto finanční bubliny mohly úspěšně narůstat díky mýtu neviditelnosti ekonomiky. Japonci si například před deseti lety mysleli, že dosáhli hospodářského vrcholu. Je to až neuvěřitelné, ale spousta seriózních analytiků tehdy tvrdila, že Japonsko je na hranici dobytí světové ekonomiky. Tvrdila to bohužel jen do té doby, než se japonské akcie propadly o více než 50 %. Mexiko si myslelo, že dohody s USA o volném obchodu povedou k ekonomické expanzi země; pár měsíců nato se ale celá ekonomika octila v nejvážnější krizi, kterou nepamatovala celá generace.

Mnozí si dnes ve Spojených státech myslí, že americké hospodářství je nezastavitelné, že internetová revoluce, která dnes hýbe celou zemí, je nejbáječnější věc od dob samotné průmyslové revoluce. Taková hyperbola, a vůbec celý vzdouvající se americký burzovní trh, který těmto umíněným názorům slepě věří, by nás měla přimět k zamyšlení. Nejde náhodou jen o přehnanou aroganci, jako v případě předchozích bublin? Pokud by rozkvět amerického burzovního trhu měl opravdu skončit nebo se obrátit, co by to znamenalo pro zbytek světa?

Spojené státy ženou kupředu dvě bezesporu mocné síly – neskutečná pružnost jejich tržního systému a vysoká zběhlost v rozvoji nových technologií. Současný vzestup Spojených států do velké míry vděčí obrovským investicím amerických firem do nových informačních technologií. Díky osobité kombinaci tržních trendů a inovací se hospodářství USA mění opravdu závratnou rychlostí. Finanční bubliny vznikají bohužel tam, kde je ekonomika opravdu silná. Bublina se objeví ve chvíli, kdy tyto skutečné ekonomické síly nabývají v očích investorů přehnaných, až mytických rozměrů. Ti pak do burzovního trhu bezhlavě házejí obrovské sumy peněz, aniž by dávali pozor na realistické možnosti budoucích zisků.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/iCleYkS/cs;
 1. Patrick Kovarik/Getty Images

  The Summit of Climate Hopes

  Presidents, prime ministers, and policymakers gather in Paris today for the One Planet Summit. But with no senior US representative attending, is the 2015 Paris climate agreement still viable?

 2. Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

  Populist Plutocracy and the Future of America

  • In the first year of his presidency, Donald Trump has consistently sold out the blue-collar, socially conservative whites who brought him to power, while pursuing policies to enrich his fellow plutocrats. 

  • Sooner or later, Trump's core supporters will wake up to this fact, so it is worth asking how far he might go to keep them on his side.
 3. Agents are bidding on at the auction of Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

  The Man Who Didn’t Save the World

  A Saudi prince has been revealed to be the buyer of Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi," for which he spent $450.3 million. Had he given the money to the poor, as the subject of the painting instructed another rich man, he could have restored eyesight to nine million people, or enabled 13 million families to grow 50% more food.

 4. An inside view of the 'AknRobotics' Anadolu Agency/Getty Images

  Two Myths About Automation

  While many people believe that technological progress and job destruction are accelerating dramatically, there is no evidence of either trend. In reality, total factor productivity, the best summary measure of the pace of technical change, has been stagnating since 2005 in the US and across the advanced-country world.

 5. A student shows a combo pictures of three dictators, Austrian born Hitler, Castro and Stalin with Viktor Orban Attila Kisbenedek/Getty Images

  The Hungarian Government’s Failed Campaign of Lies

  The Hungarian government has released the results of its "national consultation" on what it calls the "Soros Plan" to flood the country with Muslim migrants and refugees. But no such plan exists, only a taxpayer-funded propaganda campaign to help a corrupt administration deflect attention from its failure to fulfill Hungarians’ aspirations.

 6. Project Syndicate

  DEBATE: Should the Eurozone Impose Fiscal Union?

  French President Emmanuel Macron wants European leaders to appoint a eurozone finance minister as a way to ensure the single currency's long-term viability. But would it work, and, more fundamentally, is it necessary?

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now