26e1530346f86f100f6bc301_m5128c.jpg

Tuniský katalyzátor

DAVOS – Celý svět oslavuje demokratickou revoluci v Tunisku, která spustila kaskádu událostí jinde v regionu – především v Egyptě – s nevýslovnými důsledky. Na tuto malou desetimilionovou zemi se teď upírají zraky světa, aby se z její nynější zkušenosti poučil a přesvědčil se, zda mladí lidé, kteří svrhli zkorumpovaného autokrata, dokážou vytvořit stabilní, funkční demokracii.

Nejprve k ponaučením. Začněme tím, že nestačí, aby vlády zajišťovaly přijatelný růst. Vždyť v Tunisku za posledních 20 let rostl HDP o zhruba 5 % ročně a země se často uváděla jako příklad státu, který se může chlubit jednou z lépe fungujících ekonomik, zejména v regionu.

Nepostačuje ani podřízení se diktátu mezinárodních finančních trhů – to sice může přinášet příznivé ratingy dluhopisů a těšit mezinárodní investory, ale neznamená to, že vznikají pracovní místa ani že se zvyšuje životní úroveň většiny obyvatel. Ostatně omylnost trhu s dluhopisy a ratingových agentur se jasně ukázala během éry směřující ke krizi roku 2008. Skutečnost, že teď na tuniský přechod od autoritářství k demokracii hleděly s nelibostí, jim na dobré pověsti nepřidá – a neměla by se nikdy zapomenout.

https://prosyn.org/BCoSmFycs